Siarkę można uzupełnić poprzez spożywanie produktów spożywczych, a najwięcej zawierają jej m.in. mięso, podroby, drób, ryby, jaja, mleko i nabiał, chrzan, kapusta, kalafior, rzeżucha; zawierają ją też: szparagi, awokado, brokuły, selery, czarne i czerwone porzeczki, dynia, kukurydza, figi, groch, fasola, sałata, majeranek, cebula, owies, pasternak, gruszki, ziemniaki, rzodkiewka, rzepa, soja i pomidory.
Baseny Mineralne
Kuracje siarczkowymi wodami leczniczymi są powszechnie znane i od wieków stosowane w uzdrowiskach. Balneologia ma zastosowanie m.in. w leczeniu schorzeń reumatologicznych i pourazowych narządów ruchu, przewodu pokarmowego i dróg oddechowych, przemiany materii, zatruć przemysłowych oraz systemu nerwowego.
Kąpiel w solance jodkowej z Zabłocia - właściwości, działanie, efekty terapeutyczne
By mówić o wodzie siarczkowej to w litrze wody powinno zawierać się min. l mg siarki. Taką charakterystykę mają liczne polskie uzdrowiska, jednak w przypadku stosowanych tam wód, zawartość siarki nie przekracza kilkudziesięciu miligramów siarki na litr. Inaczej jest w Solcu-Zdroju. Woda ze źródła „Malina” jest najsilniejsza na świecie i posiada ok. 900 mg/litr. Jej wyjątkowość znana jest od dawna.
Już w XIX wieku o soleckiej wodzie pisał profesor Józef Dietl, prezydent Krakowa i lekarz propagujący zalety polskich wód leczniczych oraz balneologii:
„We wszystkich ciężkich i uporczywych wypadkach dowiódł Solec takiej skuteczności, iż pod tym względem możemy się obejść bez każdego innego zagranicznego zdroju, a nawet śmiało wyrzec nie wahamy się, iż czego Solec nie jest w stanie dokazać, tego tym bardziej nie dokaże inne źródło!”.
Świadectwo potwierdzające lecznicze właściwości wody z odwiertu "Malina"
Wyniki badania wody ze źródła Malina Badanie Wody - basen solankowo - siarczkowy
Badanie Wody - basen solankowo - siarczkowy
Jeżeli po kąpieli na Państwa ciele wystąpi rumień jest to naturalne świadectwo, że woda charakteryzowała się wysokim stężeniem siarki. Dzieje się tak w wyniku wnikania aktywnych związków przez skórę. Podczas kąpieli dochodzi do rozszerzenia naczyń włosowatych i do otwarcia dotąd nieczynnych, co powoduje powstanie rumienia okolic stykających się z wodą.
W innych miejscowościach uzdrowiskowych osiągnięcie podobnych efektów terapeutycznych powodujących pojawienie się odczynu naczyniowego (rumień) jest niemożliwe ze względu na dużo niższe stężenia aktywnych związków siarki w wodzie.
Lek. med. Barbara Rymaszewska, specjalista balneologii i medycyny fizykalnej Malinowych Hoteli, podkreśla, że oddziaływanie wody jest nie tylko powierzchniowe, ale równocześnie występuje rozszerzenie naczyń podskórnych i tych położonych głębiej. Tym zmianom towarzyszy czynne przekrwienie narządów. Przy przesunięciu dużych objętości krwi krążącej do skóry, pojawia się spadek ciśnienia tętniczego. Efektem działania ogólnego jest odnowa uszkodzonych chrząstek stawowych, torebek stawowych i aparatu więzadłowego.